FÉLelem

2025.04.29

Amikor FÉLelem van bennünk akkor csak félig élünk. Nem vagyunk egész-ségesek. Pedig egységben lenni magunkkal és a világgal nemcsak a testi-lelki állapotunk jólétét biztosítja, hanem a fejlődés is csak ebben a közegben tud megvalósulni.

A félelem egy evolúciós örökség – egyike azon alapérzelmeknek, amelyek a túlélést szolgálták: harcoljunk vagy meneküljünk. Az amygdala, az agy kis mandula alakú része az, amely azonnal jelez, ha veszélyt érzékel. Régen ez a kardfogú tigrisek elől mentett meg, ma viszont gyakran pszichológiai fenyegetésekkel dolgozik: elutasítástól való félelem, kudarc, önkifejezés miatti szorongás.

A félelem típusait is különbözőképp kezeljük:

  • Valós veszély (autóbaleset, testi fenyegetés)
  • Képzelt veszély (mások véleménye, jövőbeli katasztrófa-forgatókönyvek)
  • Lélektani árnyékok (gyermekkori élményekből fakadó félelmek, például "nem vagyok elég")

Carl Jung ezt "árnyékszemélyiségnek" hívta: amit elnyomunk, az gyakran félelemként tér vissza.

A holisztikus szemlélet szerint a félelem nem ellenség, hanem hírnök. Azt üzeni, hogy a határainkhoz értünk. Ahogy egy növény megrezzen, ha hideg közeledik, úgy rezzensz össze te is a félelemben – de a cél nem az, hogy ne félj, hanem hogy megtanuld értelmezni a jelzést.

Testi szinten a félelem gyakran a következő módokon jelenik meg:

  • Gyomorgörcs, szívdobogás, nyugtalan alvás
  • Légzés visszatartása – ez szimbolikusan azt jelzi: "mintha elállna a lélegzetem tőle"
  • Fáradtság, menekülés az aktivitásba

Spirituális értelemben a félelem sokszor változást előjelző kapu. Nem akadályozni akar, hanem kérdezni: "Biztos, hogy nem vagy még kész átlépni ezt a küszöböt?"

És mit tehetünk vele? – A félelem meghallgatása és integrálása

🔍 1. Néven nevezni

"Félek attól, hogy..." Ez az egyszerű mondat máris visszaadja az irányítást. Amíg csak érzés, addig ural – amint szavakba öntjük, megszelídül.

💬 2. Párbeszédbe lépni vele

Belső munka során képzeld el, hogy a félelem egy személy. Mit mondana neked? Mitől akar megvédeni? Talán nem is ellenség, hanem a leggyengébb részed hangja.

🌀 3. Transzformálni – a félelem mint iránytű

Gyakorolj új mantrákat, például:

  • "A félelemem azt mutatja, hol van lehetőségem növekedni."
  • "Félni emberi. Elindulni bátor dolog."


🌓 Carl Gustav Jung – a lélek mélyéről

"Aki nem ismeri a sötét oldalát, nem ismeri önmagát sem."
"A félelem a változás legnagyobb ellensége."
"Az embernek nem kell megváltoznia, csak önmagává kell válnia."

Jung szerint a félelem gyakran az árnyékunkkal való szembenézés hiányából fakad. A félelem nemcsak akadály, hanem kulcs is lehet az önismerethez – ha merünk belenézni abba, amit elutasítunk magunkban.

Brené Brown – a sebezhetőség bátorsága

"A sebezhetőség nem gyengeség. Igaz és bátor állapot."
"Minél jobban félünk, annál sebezhetőbbek vagyunk, és minél sebezhetőbbek vagyunk, annál jobban félünk."
"A bátor kiállás nem a győzelemre megy ki."

Brené Brown a félelmet a sebezhetőség természetes velejárójaként látja. Szerinte a félelem nem azt jelenti, hogy gyengék vagyunk – hanem hogy élünk, kapcsolódunk, kockáztatunk. A bátorság nem a félelem hiánya, hanem a jelenléte ellenére való cselekvés. 

🧠 Popper Péter – a pszichológus, aki nevén nevezi a démont

"Mert a félelem az ördög varázsfazeka."

Popper szerint a félelem nemcsak belső érzés, hanem társadalmi és kapcsolati dinamika is. A félelemből születik a bizalmatlanság, a védekezés, a támadás. És ha nem tudjuk kezelni, akkor egymásra vicsorgunk, mint két sérült állat. De ha felismerjük, hogy a félelem mögött gyakran a szeretet vágya van, akkor máris másképp látjuk.


Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el